V Trenčíne pribudne ďalšia cyklotrasa

Domov > Monitoring tlače

[11.06.2018; Trenčianske noviny; ANDREJ LUPRICH]

Nová cyklotrasa pribudne ešte tento rok v Trenčíne na Karpatskej ulici. Jej dĺžka bude 270 metrov, spolu s ňou plánuje mesto opraviť aj chodníky. „Uspeli sme so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok. Mali by sme dostať takmer 125-tisíc eur, pričom spoluúčasť mesta je viac ako šesťtisíc eur. Hotová by mala byť na jeseň,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová. Nový povrch dostane aj cesta, radnica ho plánuje reklamovať u zhotoviteľa, pretože je nekvalitne urobený.

 

Ešte minulý rok v septembri podalo mesto žiadosť o peniaze na cyklotrasu Kasárenskej ulici. „Čakáme na oficiálne potvrdenie rozhodnutia o pridelení financií, zároveň žiadame o peniaze aj na vybudovanie cyklotrasy na Zlatovskej ulici a prepojenie Zlatovskej a Hlavnej ulice a aj na cyklotrasu na Ulici Ľudovíta Stárka,“ informovala Ságová s tým, že plánujú tiež opravu povrchu hrádze od elektrárne po most na Ostrov, vrátane obrubníkov.

 

V pláne sú žiadosti o peniaze z eurofondov na výstavbu cyklotrás v Záblatí a v Zlatovciach na Piešťanskej ulici. Radnica žiada o viac ako 160-tisíc eur, predpokladaná výška výdavkov na cyklotrasu na Piešťanskej ulici je takmer 64-tisíc eur, cyklotrasa na Záblatskej by mala stáť viac ako 96-tisíc eur.

 

Poznáme trasovanie Vážskej cyklomagistrály

 

Ďalší veľký projekt, ktorý zlepší cyklodopravu v Trenčíne, je Vážska cyklomagistrála. V súčasnosti je projekt v štádiu žiadosti o stavebné povolenie. „Prebieha vyjednávanie o pozemkoch, ktoré nie sú usporiadané. Ťažko odhadnúť, koľko bude ten proces trvať. Dôležité je, že dnes vieme konkrétne trasovanie cyklomagistrály,“ skonštatoval predseda mestskej cyklokomisie Richard Medal.

 

Vážska cyklomagistrála by mala viesť od Nového Mesta nad Váhom po pravom brehu Váhu až po nový cestný most, po ktorom prejde na ľavú stranu Váhu. Pôjde čiastočne po rozšírenom telese hrádze alebo samostatnou komunikáciou pod hrádzou cez celý Trenčín v smere na Opatovú.

 

Cyklistom v Trenčíne by malo v najbližšom období uľahčiť dopravu vybudovanie svetelnej signalizácie na križovatke pri hoteli Elizabeth. „Schválili sme rozpočet na projekt zmeny svetelnej signalizácie. Pre cyklokomisiu je prioritou to, ako dostať cyklistov z centra mesta na Sihoť.

Ak sa podarí projektovo pripraviť úpravu, cyklisti budú môcť pohodlne prejsť zo Sihote do centra a späť,“ dodal Medal. Doteraz museli zosadať a použiť podchod.

 

Schvaľovanie trvá pridlho

 

Podľa národného cyklokoordinátora Petra Klučku je proces schvaľovania zdĺhavý. Výstavbu cyklotrás v meste by podľa neho mali mestá brať komplexne. „Nie je to len o výstavbe, ale aj o jej zasadení do prostredia tak, aby zapadla do celkového kontextu udržateľnej mobility. Dôležité je, aby mestá boli pre ľudí a nie iba pre ľudí v autách,“ uzavrel Klučka.

 

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: