Trenčín: Nové prvky v obľúbenom Čerešňovom sade

Domov > Monitoring tlače

[21.04.2021; Regina Západ; 15:38; Barbora Jurenová; prepis reportáže z rozhlasu]

Moderátorka: „Čerešňový sad patrí medzi najkrajšie miesta v rámci Trenčína. V týchto dňoch v ňom pribudlo viacero nových prvkov. Mobiliár z agátového dreva je súčasťou väčšieho projektu, ktorý rieši sprístupnenie južného opevnenia Trenčianskeho hradu.“

Barbora Jurenová, redaktorka: „Ešte minulý rok pribudol v Čerešňovom sade nový chodník. Jeho výstavbe predchádzal archeologický prieskum, ktorý priniesol viaceré zaujímavosti. Jednou z nich bol aj nález keltského obetiska.“

Juraj Malec, vedúci výskumu: „Ide o obetisko z mladšej doby železnej zhruba 2200 rokov staré a konkrétne ide o Keltov. Charakteristika tých nálezov aj všetko jednoznačne svedčia o tom, že sa jedná o obetisko.“

Barbora Jurenová: „Čerešňový sad patrí medzi významné archeologické náleziská. V rámci Trenčína je jednou z najdôležitejších takýchto lokalít. Obľube sa teší aj u laickej verejnosti, ktorá Čerešňový sad považuje za jedno z najromantickejších miest.“

Richard Medal, riaditeľ, Centrum environmentálnych aktivít: „Čerešňový sad sa vlastne hovorí priestoru asi 4,5 hektárov veľkému, kde bolo pred sto rokmi vysadených viac ako tisíc stromov čerešní. Dnes, samozrejme, majú už tie svoje najlepšie roky za sebou, takže dnes z tých pôvodne vysadených tisíce stromov, je ich tam už len 60, alebo 70 tých najstarších.“

Barbora Jurenová: „Čerešňový sad sa ale teraz zmenil. Jeho súčasťou je nový chodník aj mobiliár.“ 

Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín: „Táto revitalizácia bola súčasťou cezhraničného projektu TreBuChET, na ktorom sa mesto Trenčín podieľalo svojou časťou, a to vybudovaním chodníka okolo Čerešňového sadu, prístupovej cesty k južnému opevneniu a doplnením nového mobiliáru v tomto priestore.“

Barbora Jurenová: „Na práce v Čerešňovom sade získalo mesto 500-tisíc eur z eurofondov. Napokon sa táto suma verejnými obstarávaniami znížila na necelých 265-tisíc eur.“

Erika Ságová: „Z Čerešňového sadu sa má stať priestor pre zmysluplné aktivity, ktoré by umožnili jeho dlhodobé využitie aj mimo turistickej sezóny. Tri verejné ohniská sú kompletne zrekonštruované. Pribudlo tu aj 26 lavičiek z prírodného agátového dreva. Z toho istého materiálu sú aj relaxačné ležadlá. Tieň poskytnú medzi stromami zavesené trojuholníkové ľahké plachty.“

Barbora Jurenová: „V sade taktiež pribudli viaceré balansové prvky, preliezačky či hojdacie siete.“

E. Ságová: „A aj pódium na menšie kultúrne akcie. Samozrejmosťou sú informačné tabule, napríklad o histórii hradísk v lokalite dnešného lesoparku, o Čerešňovom sade a podobne.“

Barbora Jurenová: „Vynovený priestor už teraz láka množstvo Trenčanov. Ešte väčšej návštevnosti sa ale bude zrejme tešiť po tom, ako sprístupnia z tejto strany vynovené južné opevnenie Trenčianskeho hradu. Prví návštevníci by mali prejsť jeho bránami už tento piatok.“

Moderátorka: „Trenčiansky hrad sa teda bude môcť pochváliť novým vstupom. Prvý vedie z historického centra a druhý z Čerešňového sadu.“

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára




Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: