Súkromník nestihol opraviť podchod v centre

Domov > Monitoring tlače

(23.08.2018; Trenčianske ECHO; ERIK STOPKA]

Z plánovanej rekonštrukcie podchodu pri hoteli Elizabeth nič nebude. Súkromník, ktorý ho od mesta dostal do výpožičky, termín ukončenia prác nestihol, s mestom navyše nekomunikuje. Teraz ho musí vrátiť.

 

O obnovu schátraného podchodu prejavil záujem súkromník z Trenčína. Do konca júna mal zrekonštruovať podchod vrátane stánkov v hodnote minimálne 10-tisíc eur. Hlavná časť rekonštrukcie spočívala v odstránení väčšiny priečok bývalých stánkov a vytvorení jedného väčšieho presvetleného priestoru.

 

Ako ešte v apríli informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, obnoviť mal aj steny, podlahy, stropy a osvetlenie. Mesto od neho v čase podpisu zmluvy o päťročnej výpožičke žiadalo priestor vyčistiť, odstrániť staré polepy, podchod mal ozvučiť a redizajnovať stenu oproti stánkom.

 

Poštovú zásielku neprevzal

 

Z modernej streetartovej galérie ale nič nebude, súkromný podnikateľ z Trenčína sľúbené práce do konca júna nestihol. Po uplynutí termínu mu mesto zaslalo list so žiadosťou o písomné stanovisku k plneniu zmluvy. Poštovú zásielku ale neprevzal. Mesto preto odstúpi od zmluvy.

 

„Mesto odstúpi od zmluvy a vyzve vypožičiavateľa, aby odovzdal vypožičané priestory v stave, v akom sa nachádzajú ku dňu ukončenia zmluvy, avšak nie v stave horšom, ako boli pri prevzatí, s prihliadnutím na obvyklé opotrebenie," povedala Eva Mišovičová z trenčianskeho mestského úradu.

 

Podľa zmluvy mal vypožičiavateľ počas piatich rokov priestor využívať bezplatne a po uplynutí doby by sa jeho obnova stala majetkom mesta, bez nároku na úhradu nákladov.

 

Trenčiansky podnikateľ Michael Hanák chcel v priestore vytvoriť streetartovú galériu s rôznymi druhmi umenia. „Zámerom je priblížiť umenie ľuďom, človek prejde cez podchod a uvidí obrazy, sochy a ďalšie umelecké veci," povedal ešte v apríli.

V novej galérií chcel okrem umenia ľuďom ponúknuť aj cestovateľské besedy, work-shopy, priestor mali dostať aj minikoncerty Investície v minimálnej výške 10-tisíc eur sa nebál, práce plánoval ukončiť v riadnom termíne. Prečo stanovený termín ukončenia prác investor nestihol, sme sa nedozvedeli. Ani na niekoľko pokusov sa nám s ním nepodarilo telefonicky spojiť.

 

Stačilo by vymaľovať

 

Trenčania vnímajú podchod spájajúci mestský park s centrom mesta ako hanbu. Čarbanicami posprejované steny, hýbajúce sa schody a slabé osvetlenie na nich vplývajú najhoršie. „Myslím, že keby dali tieto obchody preč a podchod vymaľovali, bol by to taký normálny podchod," myslí si Adela. Jej priateľ Michal dáva za príklad trenčianskeho podchodu ten na Hasičskej ulici.

„Nie je ukážkový, je tiež celkom zanedbaný, ale je tam pekný streetart. V Trenčíne sa ale väčšinou sľubuje, ale málo realizuje. Vedel by som si predstaviť, že by sa to dalo dokopy a vymaľovalo," povedal.

 

Marte prekáža podchod najmä pre jeho zanedbanosť a špinu. „Nie je to ale len o podchode. Všetko, čo sa urobí pre čistotu v meste, ale podporím. Som ochotná prispieť rukami aj financiami," poznamenala Trenčianka s tým, že podchod by mohol hrať farbami a mohol by priniesť aj priestor pre začínajúcich umelcov s bezplatnou prezentáciou umenia.

„Mladí umelci sa nemajú ako prezentovať, takže si myslím, že keby sa za sklo dali obrazy, výtvarné umenie, sochy, keramika a číslo telefónu na konkrétneho umelca, nemuselo by to byť zlé a navyše by nikto nemusel sedieť za vitrínou," dodala Marta.

 

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: