SIRS musí mestu vrátiť pozemky

Domov > Monitoring tlače

[Trenčianske ECHO; 08/02/2018; ERIK STOPKA]

 

Z projektu spoločného terminálu, ktorý mal v Trenčíne prepojiť autobusovú a železničnú stanicu, nateraz takmer s určitosťou nič nebude. Mestské zastupiteľstvo odstúpilo od kúpnych zmlúv, ktorými súkromná spoločnosť nadobudla pozemky s rozlohou zhruba jedného hektára.

 

Na nich mal stáť nový autobusový terminál. Mesto poukazuje na nedodržanie zmluvných podmienok investora, ten hovorí, že si od trenčianskej radnice bude vymáhať spôsobenú škodu. Na spor doplatia najmä cestujúci. Tým je komfortnejšie cestovanie a čakanie na prímestské autobusy pod nezhrdzavenými plechovými prístreškami sľubované dlhé roky.

 

Investor nedodržal podmienky, tvrdí mesto

 

Podľa hovorkyne Trenčína Eriky Ságovej odstúpilo mesto od kúpnych zmlúv so spoločnosťou SIRS Development. Tie uzatvorili v roku 2011 a 2012. Do majetku mesta sa tak majú vrátiť pozemky v predstaničnom priestore od železničnej stanice až po oplotenie bývalých kasární. Dôvodom odstúpenia je, že investor nielenže nezačal so stavbou terminálu s termínom ukončenia prác do roku 2020, ale doteraz k stavbe neexistujú ani len povolenia.

 

"Už v predchádzajúcom období za oneskorené podanie návrhov na územné konania mesto investora pokutovalo, ten obe pokuty zaplatil. Odvtedy sa však nič z jeho strany nedialo napriek tomu, že zmluvné lehoty boli presne zadefinované. Mesto odmietlo akceptovať túto situáciu a využilo možnosť odstúpenia od zmlúv. Investorovi vráti kúpnu cenu za pozemky v sume 962-tisíc eur a investor mestu vráti pozemky," vysvetlila Ságová. Materiál na schválenie predkladal poslancom mestského zastupiteľstva viceprimátor Ján Forgáč.

 

"Niekto nedodržal zmluvné podmienky. Obe strany sa zaviazali k právam a povinnostiam a my sme toto právo využili a odstúpili od zmluvy," povedal. Podľa Forgáča firma nedodržala podmienku, že do dvoch rokov od návrhu na územné konanie vydokladuje právo na výstavbu. "S investorom prebehlo jedno rokovanie s tým, že sa veci nepohli," uviedol. Ako doplnil, mesto sa týmto krokom snaží z hľadiska budúcnosti zabezpečiť priestor pre výstavbu novej autobusovej stanice. "Tento priestor je jediným logicky možným, aby sme či vlastnými silami, alebo v spojení s externým partnerom mohli vybudovať novú autobusovú stanicu," poznamenal Ján Forgáč.

 

Išlo o formu taktiky

 

Hlasovania sa zdržala poslankyňa Danica Birošová. Nepozdávalo sa jej, že materiál o odstúpení, o ktorom hlasovali, dostali poslanci na začiatku zastupiteľstva. "Vrátia sa nám zdevastované pozemky, ktoré nikto neupravil a my musíme za ne vrátiť celú kúpnu cenu," myslí si Birošová. Jej námietku na neskoré dodanie materiálu viceprimátor odôvodnil tým, že to bol taktický krok. "Ide o istú formu taktiky, kde vopred oznamovať, že budeme odstupovať od zmluvy, by mohlo byť kontraproduktívne a mohli by sme postupovať sami proti sebe," zareagoval Forgáč.

 

Za odstúpenie hlasoval aj poslanec Richard Medal. "Spoločnosť SIRS prišla s veľmi megalomanským projektom. Verím, že príde iný investor, ktorý bude mať trošku racionálnejší prístup," doplnil Medal.

 

Na rad prichádzajú žaloby

Investor je z vývoja situácie šokovaný, krok mesta označuje za hysterický. "V najbližších dňoch posúdime všetky dokumenty, ktoré sa k veci viažu a následne budeme podnikať právne kroky a vymáhanie škody, ktorá nám bola spôsobená," informovala hovorkyňa investora Ivana Strelcova. Prvý viceprimátor Trenčína Ján Forgáč pripustil, že firma sa môže obrátiť na súd, ako prvá však žalobu podala trenčianska radnica o určenie vlastníckeho práva k pozemkom.

 

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: