Mestské zastupiteľstvo schválilo rozpočet

Domov > Monitoring tlače

[Trenčianske noviny; 18/12/2017; AL;TASR]

 

Mesto Trenčín by malo v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom v celkovej výške takmer 53,4 milióna eur. Vyplýva to z návrhu programového rozpočtu, ktorý v stredu na svojom zasadnutí schválili poslanci trenčianskeho mestského zastupiteľstva. Bežné príjmy predpokladajú v budúcom roku sumu viac ako 42 miliónov eur, bežné výdavky takmer 40,1 milióna eur. V kapitálovej časti počíta rozpočet s príjmami 3,36 milióna eur a výdavkami 13,27 milióna eur.

 

Takmer desaťmiliónový schodok kapitálového rozpočtu chce mesto pokryť finančnými operáciami najmä prevodom hospodárskeho výsledku z tohto roku (4,69 milióna eur), prijatím dlhodobého úveru (4,21 milióna eur) a prijatím úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania (1,53 milióna eur).

 

Podľa trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka má mesto realistický rozpočet, ktorý zlepší kvalitu života ľudí. "Som rád, že v rozpočte sú nielen rozvojové veci, ale je tam aj zvýšenie výdavkov na mzdy pre nepedagogických zamestnancov a pre opatrovateľky v sociálnych službách. Potrebujeme stabilizovať pracovnú silu v pozíciách, ktoré sú nesmierne dôležité," skonštatoval Rybníček. Sklamaním pre Rybníčka je fakt, že za rozpočet nehlasovali tí poslanci, ktorí svoje návrhy do rozpočtu nosili na poslednú chvíľu.

 

"Myslel som si, že za rozpočet zahlasujú. Napríklad v Poprade, kde primátora poslanci bežne odvolávajú, za rozpočet zahlasovali podľa mojich informácií všetci. Mrzí ma, že ôsmi poslanci, ktorí za rozpočet nehlasovali, sa asi rozhodovali viac emocionálne ako racionálne," doplnil primátor.

 

Štyria poslanci Občianskeho klubu Kamil Bystrický, Richard Medal, Richard Ščepko a Juraj Bakoš za rozpočet nehlasovali, pretože podľa ich stanoviska zvyšuje zadlženosť mesta. "Trenčín sa momentálne nachádza v dobrej finančnej situácii, rastú mu príjmy z podielových daní, nemalý obnos pritečie do mestskej pokladne z regulovaného parkovania a nezanedbateľný bude aj plánovaný príjem z predaja budov. Štandardná ekonomická poučka znie, že v takýchto dobrých časoch, keď sa neplánuje ani žiadna strategická investícia, je dobré skôr šetriť a znižovať dlh. Väčšina poslancov si však myslí opak," uviedli vo vyhlásení s tým, že nepovažujú za celkom fér zanechávať ďalším poslancom dlh vyšší, než je nevyhnutne potrebné. "Obzvlášť v situácii, keď aj po rokoch oddlžovania sa mesto v rebríčku najzadlženejších miest podľa INEKO nachádza na siedmej priečke," konštatujú poslanci.

 

 

 

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára




Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: