Cyklotrasa dostala odklad

Domov > Monitoring tlače

[24.09.2018; Trenčianske noviny]

Termín výstavby cyklotrasy, ktorá spojí Trenčiansky hrad s hradom Brumov, sa opäť posúva. Pôvodne sa mali práce začať minulý rok, ďalšie plány hovorili o tohtoročnom auguste. Aktuálne to vyzerá, že práce sa začnú najskôr na jar budúceho roka. Trenčianska župa, ktorá zastrešuje cyklotrasu na slovenskej strane, tvrdí, že za posunom prác je neukončené verejné obstarávanie českého partnera, obce Brumov.

„Z našej strany je ukončené verejné obstarávanie, máme vysúťaženého zhotoviteľa. Na to, aby sme mohli realizovať projekt a využiť peniaze, ktoré nám na tento účel boli schválené, musí svoju časť zrealizovať aj cezhraničný partner," informovala Martina Lamačková, vedúca odboru regionálneho rozvoja Trenčianskeho samosprávneho kraja.

 

Opakované obstarávanie

 

Brumov-Bylnice musel podľa nej verejné obstarávanie na vybudovanie svojej časti cyklotrasy opakovať. „V najbližších dňoch by sme sa mali dozvedieť výsledky, ak bude nutné doplniť ich rozpočet, pokúsime sa požiadať o presun peňazí v rámci projektu od jedného partnera k druhému," uviedla Lamačková s tým, že trenčianska župa na verejnom obstarávaní ušetrila približne milión eur. „Peniaze sú schválené ako balík pre oboch partnerov, skúsime túto cestu, aby mohol cezhraničný partner realizovať svoju časť. V prípade, že sa tak nestane, žiaľ, prídeme o peniaze, budeme musieť hľadať iné zdroje," dodala Lamačková. Zhotoviteľ dal v rámci ponuky harmonogram prác na 13 mesiacov.

 

Mosty predražili verejné obstarávanie

 

Na českej strane bude mať cyklotrasa približne deväť kilometrov. Starosta Brumova-Bylnice Zdenek Blanař priznáva, že začiatok prác viazne na ich strane. Problém podľa neho nastal pri verejnom obstarávaní. „Zákazka nám oproti projektu vyšla veľmi predražená, o viac ako 20 miliónov českých korún. Automaticky sa to dostalo do iného režimu zákona o verejnom obstarávaní, pôvodné obstarávanie sme preto museli zrušiť," skonštatoval Blanař. Enormný nárast ceny pri verejnom obstarávaní podľa neho tkvie v troch premosteniach rieky Vlára, ktoré má cyklotrasa v projekte. „Samozrejme, mosty tam boli zakomponované, len sú inak nacenené než projektová dokumentácia. Museli sme vypísať nové verejné obstarávanie v inom režime, čakáme na ponuky, ktoré sa budú uzatvárať 25. septembra," povedal Blanař s tým, že začiatok výstavby tento rok nevidí ako reálny. „Ak všetko pôjde bez problémov, najskôr by sme začali niekedy na jar," dodal starosta Brumova-Bylnice.

 

Cezhraničné projekty sú špecifické

 

Odborník na eurofondy Tamás Szbke hovorí, že projekty cezhraničnej spolupráce majú svoje špecifiká, pričom jedna samospráva je závislá od druhého partnera.

„Sú komplikované v tom, že sa na ne aplikujú právne postupy dvoch štátov, sú tam rozdielne postupy verejného obstarávania alebo financovania projektov. Niektoré aspekty projektov sa preto nedajú odhadnúť dopredu," povedal Szbke. Európska únia už pripravuje zmenu súčasných pravidiel. „V rámci nového programovacieho obdobia od roku 2021 bude separátne nariadenie pre cezhraničné spolupráce, ktoré umožní pre verejné obstarávanie aplikovať postup jedného členského štátu, ktorý bude mať dosah aj na druhú časť projektu. Bude sa to zjednodušovať," skonštatoval Szbke. ANDREJ LUPRICH

 

CYKLOTRASA

 

Začne sa v Trenčíne lávkou na starom železničnom moste cez Váh, pôjde po ochrannej hrádzi rieky cez Zamarovce popod Malú Skalu a pred Kláštorom svätého Beňadika prejde cyklolávkou cez potok Súčanka. Tu by malo časom vzniknúť aj odpočívadlo pre cyklistov. Popri potoku bude pokračovať popod diaľnicu do Skalky nad Váhom, odtiaľ pôjde po ochrannej hrádzi Váhu do Nemšovej, kde prechádza druhou cyklolávkou na druhú stranu rieky Vláry a pokračuje po jej hrádzi. Pred mostom v Nemšovej prechádza popod cestný most a opäť pokračuje po hrádzi a napojí sa za intravilánom miestnej časti Luborča na cyklotrasu Nemšová-Horné Srnie.

 

 

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: