(c) Richard MEDAL 2022
Objednávateľ: Mgr. Richard Medal, Nové Prúdy 20, 911 01 Trenčín. Dodávateľ: René Říha, Floriánska 14, 040 01 Košice, IČO 41508017.
[01.10.2018; Trenčianske noviny; ANDREJ LUPRICH]
Mestské zastupiteľstvo schválilo viaceré zmeny a doplnky územného plánu. V katastri mesta vzniknú nové lokality pre výstavbu rodinných a bytových domov. Radnica tiež avizuje, že vďaka novinám v územnom pláne bude môcť lepšie regulovať reklamný smog. Podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka sa mesto prijatím zmien v územnom pláne posunie v regulácii parkovania, výstavby nových bytov alebo rodinných domov, čo by malo zastaviť úbytok počtu obyvateľov krajského mesta.
„Každý jeden primátor, možno okrem bratislavského, rieši demografiu a ubúdanie počtu obyvateľov. Je to veľmi vážny problém a tváriť sa, že intenzifikácia území (zahusťovanie, pozn. red.) nie je dobrá, je v podstate potvrdením toho, že mestá sa budú vyľudňovať. Územný plán Trenčínu dáva šancu, že vyľudňovanie prestane, že sa ľudia začnú sťahovať do mesta a počet obyvateľov bude stúpať," povedal Rybníček.
Palica na reklamu
Mesto má podľa neho vďaka zmenám v územnom pláne plne v rukách reklamný smog. „V novom územnom pláne sme jasne zadefinovali, kde môžu a kde nemôžu byť bilbordy. Výrazným spôsobom sme tak do budúcnosti obmedzili reklamný smog v meste," zdôraznil trenčiansky primátor. Podľa hlavného architekta mesta Trenčín Martina Beďatša prináša zmena územného plánu rozšírenie možností pre bývanie. „Ak nemáme dostatok rozvojových lokalít, hrozí odchod ľudí do priľahlých obcí za pozemkami a neustále „pendlovanie" autom hore-dole, rovnako ako rast cien pozemkov. Tento trend je na Slovensku rozšírený, ale mestá by mali robiť všetko pre to, aby mu zabránili, pretože to vyháňa ľudí z mesta," povedal Beďatš.
Plán určí nové lokality pre výstavbu
Návrh zmien a doplnkov územného plánu vytvára potenciál na plochách pre výstavbu približne 1600 bytových jednotiek, ktoré by mohli slúžiť pre asi štyritisíc obyvateľov. Predmetom viacerých zmien je vznik nových rozvojových plôch pre výstavbu medzi Zlatovcami a Orechovým, ktoré sú z hľadiska rozsahu navrhnutých rozvojových území najväčšie. Vzniknúť by tu mohlo približne 1100 bytov pre 2800 obyvateľov. „Niekto to napáda, že je toho veľa, skupina ľudí v Zlatovciach hovorí, že by tam mali zostať len rodinné domy. To je nezmysel, my sme krajské mesto, ľudia si možno neuvedomujú, že ak je niekde viac ľudí, pritiahne to služby, mestskú dopravu, rozvoj," skonštatoval Beďatš.
Väčšia výstavba bytov čaká do roku 2030 mestskú časť Zámostie s rozvojom v severnej časti bývalého areálu Ozeta, kde navrhovanou zmenou vznikne potenciál pre výstavbu 110 bytov v bytových polyfunkčných domoch. V mestskej časti Juh ráta územný plán s rozvojom v lokalite Slnečné vŕšky a na hranici s územím obce Soblahov.
Poslanci mali viaceré výhrady
K zmenám a doplnkom územného plánu mali výhrady viacerí poslanci. Podľa ich názoru prinesú zmeny úbytok zelene.
„Množstvo zelených plôch sa prekategorizovalo na parkoviská alebo stavebné pozemky. Zahusťovanie zástavby nie je v súlade so spoločenskými potrebami adaptácie na klimatické zmeny a na rastúce extrémy počasia," skonštatoval poslanec Richard Medal. Podľa neho by tiež bola na mieste väčšia opatrnosť a prísnejšia regulácia umiestňovania telekomunikačných stavieb najmä pre nebezpečenstvo vplyvu elektromagnetického smogu na zdravie obyvateľov mesta. „Tretia výhrada voči materiálu sa týkala legalizácie nekorektne vybudovaných stavieb na území mesta - či už čiernych stavieb, či stavieb, postavených v rozpore s platným územným plánom - touto zmenou sme tieto stavby v podstate zlegalizovali," skonštatoval Medal.
K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!