Začali sa práce na druhej etape chodníka pri ceste do Nozdrkoviec

Domov > Monitoring tlače

[03.05.2021; Trenčianske noviny; Maroš Buchel]

Minulý týždeň sa začali práce na druhej etape chodníka popri ceste, ktorá vedie do miestnej časti Nozdrkovce. Vedenie mesta v budúcnosti počíta aj s výstavbou tretej etapy chodníka, tej však i naďalej bráni komplikované majetkové vyrovnanie. Občania mestskej časti si myslia, že okrem výstavby chodníka by radnica mala zrekonštruovať aj samotnú cestu medzi Biskupicami a Nozdrkovcami.

Dlhodobý proces

Postupnému budovaniu chodníka predchádzalo zdĺhavé majetkovoprávne vysporiadanie súkromných pozemkov, ktoré ešte nie je úplne doriešené. Aj preto je výstavba rozdelená na tri etapy. „Pozemky pod druhou etapou chodníka sú vysporiadané, čiže problém sa vyriešiť podarilo. Sú to, žiaľ, časovo veľmi náročné procesy. Dôkazom je vysporiadavanie pozemkov pod treťou etapou, pričom dohoda s množstvom vlastníkov je navyše skomplikovaná aj protipandemickými opatreniami,“ povedal Richard Medal, člen výboru mestskej časti Stred.

Celý tento proces môže trvať ešte dlhšie v prípade, ak niektorí spoluvlastníci nebudú súhlasiť s odpredajom pozemku. V takom prípade bude vedenie mesta nútené použiť inštitút vyvlastnenia v záujme vybudovania prospešnej stavby. Výkup pozemkov pod túto investíciu stál mesto približne 30 000 eur, projekt s geodetickým zameraním stál približne 2700 eur a stavba samotná by mala stáť podľa rozpočtu asi 47 300 eur. „Všetky tieto položky boli a budú financované z rozpočtu mesta Trenčín,“ doplnil Medal. Kedy by mala začať výstavba tretej etapy chodníka, nateraz nie je známe.

Zrekonštruujú aj zastávku

Práce na druhej etape chodníka budú trvať dva mesiace. Samotný chodník bude zo zámkovej dlažby, rekonštrukciu čaká aj zastávka mestskej hromadnej dopravy, ktorá stojí v tejto lokalite. „Tamojšia autobusová zastávka je tvorená autobusovou nikou a označníkom. V rámci výstavby chodníka získa zastávka nový prístrešok,“ povedala Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín. Zastávku osadia Kasselským obrubníkom. Nový chodník povedie pozdĺž cesty až po prvú križovatku v Nozdrkovciach. „Zároveň bude plynulým pokračovaním prvej časti chodníka, ktorú mesto vybudovalo koncom roka 2018,“ dodala hovorkyňa.

Medal si myslí, že spolu s novým chodníkom by bolo vhodné pri ceste nainštalovať aj verejné osvetlenie.  „V budúcnosti sa s osvetlením ráta, treba to ale znova naplánovať do rozpočtu mesta. Všeobecne v Trenčíne chýba záväzný strategický materiál, ktorý by pri budovaní infraštruktúry verejného priestoru jasne stanovoval minimálny štandard jednotlivých prvkov,“ povedal.

Údržba chýba aj ceste

Ako hodnotia výstavbu druhej etapy chodníka obyvatelia mesta, sme sa pýtali v ankete. Viacerí respondenti sa zhodujú v tom, že chodník zvýši bezpečnosť chodcov na tejto ceste. „Už bolo načase. Táto cesta je nebezpečná pre chodcov aj cyklistov,“ povedal Dávid. Rovnaký názor má aj Iveta. „Bývajú tam ľudia, chodia študenti, sídlia firmy a autobusy tam chodia sporadicky. Takže väčšina chodí pešo. Chodník tam chýbal ako soľ,“ povedala.

Tatiana si myslí, že okrem nového chodníka by údržbou mala prejsť aj samotná cesta. „Je nebezpečná pre všetkých. Úzka cesta v katastrofálnom stave, kde domáci parkujú v zákrutách, oproti sa rúti kamión a z oboch strán cesty trčia konáre náletových drevín, ktoré sa snažíte obísť, do toho sa tam otáča autobus. Tá cesta si vyžaduje pozornosť, údržbu a opravu nielen po obytnú časť, ale aj za ňou,“ uzavrela.

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: