V Trenčíne má vyrásť nový cestný most. Spojiť má Ostrov s mestskou časťou Orechové

Domov > Monitoring tlače

[23.06.2022; mytrencin.sme.sk]

Trenčíne má vyrásť nový cestný most, ktorý ponad Váh spojí rekreačnú zónu Ostrov s mestskou časťou Orechové. Mestskí poslanci na svojom júnovom rokovaní už schváli zámer vyhlásiť verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu v predpokladanej výške 700-tisíc eur bez DPH. S premostením radnica počíta dlhodobo. Teraz sa naň spolieha v súvislosti s avizovanou opravou starého cestná mosta, ktorá si vyžiada viaceré dopravné obmedzenia, pričom nová spojnica by tak mohla premávke v meste pomôcť. Mestský poslanec Richard Medal je však voči zámeru kritický. Poukazuje na to, že v moderných mestách sa pred automobilmi dáva prednosť nemotorovej doprave.

Chcú odľahčiť dopravu počas obmedzení

Nový cestný most v Trenčíne, ktorý spojí Ulicu na Ostrove na Vlársku ulicu, by mal byť závesný. Jeho súčasťou budú dva jazdné pruhy pre automobily, dva cyklopruhy a chodník pre peších. Plynulo sa napojí na existujúci most, ktorý vedie do rekreačnej zóny Ostrov. Hlavný architekt mesta Martin Beďatš hovorí, že s projektom dlhodobo počítajú v rámci územného plánu, pričom tvorí vnútorný dopravný okruh. „Keď sme riešili koncepciu dopravy a preložku cesty v centre ku železnici, tak toto bolo jedno z opatrení, na ktorom sme pracovali. Venujeme sa mu minimálne desať rokov,“ vysvetľuje Beďatš. Plány samosprávy aktuálne naberajú reálne kontúry. Radnica už rieši verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu.

„Vyhrali sme titul Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2026. V roku 2027 sa má začať rekonštrukcia starého cestného mosta,“ pokračuje hlavný architekt. Vytúžená oprava kľúčovej komunikácie však so sebou prinesie viaceré obmedzenia. Už tak problémová doprava v Trenčíne sa tak ešte výraznejším spôsobom skomplikuje. „Povedali sme, že skúsime do tejto doby spraviť cestný most z Orechového na Ostrov, aby v čase uzávery starého premostenia nefungoval len nový cestný most,“ ozrejmil Beďatš. Výška investície by mala byť 16 miliónov eur, pričom mesto by chcelo výstavbu premostenia rieky Váh vrátane priľahlých križovatiek a dotknutých komunikácií stihnúť za dva roky od začiatku stavebných prác.

Púšťať autá cez Ostrov je podľa poslanca zločin

Mestský poslanec Richard Medal má ale k avizovanému projektu viacero výhrad. Nepodáva sa mu najmä ďalšie zaťaženie mesta automobilovou dopravou. „Ideme úplne opačnou cestou ako moderné európske mesta, v ktorých sa dáva prednosť nemotorovým druhom dopravy. Výstavbou tohto mosta si do už tak zahlteného širšieho centra privedieme ešte ďalšie vozidlá. Púšťať tam individiuálnu automobilovú dopravu je podľa mňa doslova zločin,“ myslí si Medal. Zároveň poukazuje na to, že nové premostenie výrazným spôsobom ovplyvní rekreačnú zónu Ostrov a tiež prístup do nej. „V tomto budeme v Trenčíne zase unikátni. V bezprostrednej blízkosti letnej plavárne chceme vybudovať cestu pre automobilovú dopravu. Okrem toho tento projekt zásadným spôsobom ovplyvní prístup na Ostrov, pohyb peších, cyklistov či kolobežkárov do celej tejto lokality,“ dodal mestský poslanec. 

Martin Beďatš je ale presvedčený, že nové premostenie Ostrov výrazne nezasiahne. „Ide krajom rekreačnej zóny. To nemá byť žiadna diaľnica, ale normálna miesta komunikácia, ktorá neroztína žiadne územia, ale dostáva tam ľudí,“ reaguje Beďatš s tým, že ku kľúčovým stavbám, ako je napríklad letná plaváreň, bežne vedie doprava. Taktiež odmieta, že by sa sťažil prístup do rekreačnej zóny. 

Ľudia vnímajú projekt rôzne

Ostrov patrí medzi obľúbené miesta viacerých obyvateľov. Rada ho navštevuje aj Erika. „So zámerom postaviť most s vyústením na Ostrove nesúhlasím. Ide o jedno z mála miest, kde je pokoj od áut a argument, že tým zmiernime dopad rekonštrukcie starého mosta, neobstojí. Verím, že aj Orechovčania a Zamarovčania si radi nájdu alternatívu obchádzky výmenou za pokoj na Ostrove,“ myslí si rodená Trenčianka. Rovnaký názor má aj mladá mamička Monika. „Je tu veľmi pekne, nemali by toto územie narúšať. Radšej nech opravia starý cestný most.“ Ladislav považuje novú spojnicu za dobrý nápad, ale nereálny. „Všetko sú to len pekné vízie, ale nič z toho,“ povedal. Ivan je zase presvedčený, že most spájajúci Ostrov so Zamarovcami by sa osvedčil. „Určite by pomohol časti obyvateľov, a to najmä v čase, keď sa začne opravovať starý cestný most. Teraz si nikto z nás ani nechce predstaviť, ako to bude doprava v Trenčíne vyzerať. Mali by sme sa na to pripraviť,“ uzavrel.

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: