(c) Richard MEDAL 2022
Objednávateľ: Mgr. Richard Medal, Nové Prúdy 20, 911 01 Trenčín. Dodávateľ: René Říha, Floriánska 14, 040 01 Košice, IČO 41508017.
[Trenčianske noviny; 05/02/2018; ERIK STOPKA]
Trenčianska samospráva uspela s projektom revitalizácie Parku Milana Rastislava Štefánika. Na jeho obnovu, ktorá prebehne ešte v tomto roku, získala nenávratný finančný príspevok takmer 400-tisíc eur.
Cieľom investície do zelených pľúc mesta bude odstrániť poškodené dreviny, generačne doplniť nové a park presvetliť. Pribudnúť má aj nový povrch chodníka, ktorý cez park vedie.
Obnovu prestarnutého parku privítal mestský poslanec aj krajinná architektka, v projekte im ale chýba kompletná rekonštrukcia parku vrátane mobiliáru a ihrísk.
Chcú vymeniť povrch chodníka, lavičky zatiaľ nie
Revitalizácia zelene sa dotkne celej plochy parku, pozemkov vo vlastníctve mesta i plôch v majetku Železníc Slovenskej republiky. Prácam bude predchádzať výrub stromov.
Podľa hovorkyne Trenčína Eriky Ságovej nahradia v parku krátkoveké dreviny za dlhoveké, rozšíria aj ich druhovú pestrosť. "Park bude farebne oživený kvitnúcimi drevinami, kvetinovými plochami a čiastočne regeneráciou trávnikov. Projekt počíta s doplnením protihlukovej izolácie od vedenia železničného i dopravného ťahu," povedala Ságová s tým, že aktuálne prebieha povoľovací proces na výrub vybraných 65 stromov.
Mesto chce navyše v tomto roku zrekonštruovať aj hlavný chodník cez park, zrekonštruovať lavičky v jeho blízkosti v roku 2018 ale neplánuje.
Podľa poslanca projekt nebol úplne pripravený
Pri projekte Zelené pľúca mesta - Revitalizácia Parku M. R. Štefánika spolupracovala aj krajinná architektka Eva Wernerová. Iniciatívu mesta obnoviť park privítala, v schválenom projekte ale vidí chyby.
"Nenavrhovali sme kompletnú rekonštrukciu parku vrátane ciest, chodníkov, mobiliáru a ihrísk, hoci si myslím, že by to bolo veľmi užitočné a potrebné. Mestu sme ich odporučili, ale to chcelo využiť fondy cez zelenú infraštruktúru, a tým nás smerovali len na porastové štruktúry, ako sú trávniky, dreviny a kvetiny," vysvetlila Wernerová.
Poslanec Mestského zastupiteľstva v Trenčíne Richard Medal tvrdí, že počas prípravy projektu sa niektoré veci zanedbali, čo konštatovali aj na komisii životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve. "Pri prezentácii sme sa od autorov projektu revitalizácie dozvedeli, že nemali dostatočné podklady k projektu. Naplánovali napríklad nové stromoradie v priestore, kde sa počíta s výstavbou cesty, pričom oni o tom nevedeli," upozornil.
Podľa Medala bol projekt písaný na poslednú chvíľu a nebol komplexne pripravený, navyše pripomienky doň už nebolo možné zapracovať. "Dostali sme to asi pred mesiacom, keď to bolo v procese schvaľovania a doň sa zasahovať nemohlo. Je ale teoreticky možné, že sa počas realizácie požiada o zmeny," vysvetlil mestský poslanec.
Park bude svetlejší, mladšia zdravší
Park Milana Rastislava Štefánika považuje Eva Wernerová za zaujímavý, medzi stromami našla exotické aj staré dreviny, z ktorých niektoré pre ich zlý stav vyrúbu. Ozdravenie parku chcú dosiahnuť zlikvidovaním invazívnych, chorých, nestabilných a nebezpečných drevín. "Navrhli sme, aby sa zo zeme vyfrézovali staré pne, ktorých je po celom parku niekoľko desiatok až stoviek. Keď sa v minulosti strom vyrúbal, peň sa nechal v pôde a park teraz nie je možné dobre pokosiť," vysvetlila krajinná architektka.
Obnova parku ráta aj s odstránením prestarnutých krov a ich nahradením živým tisovým plotom. Časť trávnikov nahradia kvitnúce zákony kvetov.
"Veľká časť cibuľovín by mala zakvitnúť na jar. Park bude vďaka ním čerstvejší, farebnejší a mesto bude stáť jeho údržba menej," vysvetlila Eva Wernerová. Ako dodala, záhony kvetov rozkvitnú najmä v okrajových častiach parku.
HISTÓRIA MESTSKÉHO PARKU
* Mestský park, neskôr SAD V. I. Lenina, vznikol na podnet farára Ľudovíta Stárka v 60. rokoch 19. storočia na niekdajšom zvyšku lužného lesa pod hradnou skalou.
* V r. 1856-1873 park postihli živelné pohromy, najmä záplavy. Devastáciu parku spôsobili aj ustupujúce a porazené vojská armády generála L. Benedeka z rakúsko-pruskej vojny v r. 1866.
* Slávnostné znovuotvorenie parku sa konalo 13. mája 1880, v r. 1866 do parku nasadili jednotlivé druhy stromov a rastlín. Tie vyznačili tabuľkami slatinským a maďarským názvom.
* Mestský park mal svoju tradíciu aj v pravidelných koncertoch už od roku 1888 až do vypuknutia 1. svetovej vojny.
* V lete roku 1894 postihla mestský park katastrofa. Váh pretrhol hrádze a voda zaplatila park miestami až do trojmetrovej výšky, nízke rastliny voda úplne zničila.
* 20. mája 1906 verejnosti odovzdali botanickú záhradu, zaberala asi 150 metrov štvorcových. Na ploche bolo vysadených asi 300 druhov rastlín. Pre nedostatočný dozor dochádzalo k jej ničeniu, po roku 1910 zanikla.
* Od 1. mája 1907 je mestský park elektricky osvetlený. V roku 1912 bol doň zavedený vodovod, používal sa na zavlažovanie trávnatých plôch a polievanie kvetinových záhonov.
* V rokoch 1918 - 1938 navrhlo mestské zastupiteľstvo zriadiť namiesto zaniknutej botanickej záhrady ornitologickú záhradu. Na stromy zavesili rôzne klietky vtákov a ich spev mal nahrádzať koncerty hudby miestnej posádky. Boli tu pávy, bažanty, drozdy, papagáje, sovy, kukučky a iné druhy. Avšak občania niektoré vtáky pochytali, čo bolo príčinou zániku tejto malej zoologickej záhrady.
* V parku stál pamätník Milana Rastislava Štefánika, ktorý z ideologických dôvodov počas minulého režimu odstránili. Z pôvodného pamätníka sa zachovala len busta. Tá je od roku 1998 súčasťou nového pamätníka v tvare zlomeného krídla podľa návrhu akademického maliara Juraja Oravca.
K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!