Projekt dopravného terminálu na autobusovej stanici opäť ožíva

Domov > Monitoring tlače

Ako bude vyzerať autobusová stanica v krajskom meste? Na to sa už dlhé roky pýtajú Trenčania i cezpoľní, doteraz však zostáva otázka nezodpovedaná. Zmeniť by sa to mohlo v najbližších týždňoch. Podľa primátora padla s investorom dohoda, ktorú v blízkej dobe odprezentuje poslancom mestského zastupiteľstva.

Pokiaľ by ju schválili, vybudovanie terminálu by bolo podľa Richarda Rybníčka otázkou maximálne niekoľkých rokov.

K prístreškom preskakujú cez mláky

Autobusovú stanicu v Trenčíne označujú viacerí cestujúci za jednu z najhorších z krajských miest. K zhrdzaveným prístreškom musia počas dažďa preskakovať ponad nespočet kaluží. „Čo na to povedať? Autobusy sú síce vymenené, no nástupište je ako niekde v Moldavsku. Je to hrozné,“ zareagoval na otázku ako vníma stav stanice oslovený Juraj z Trenčianskych Teplíc. O plánovanej rekonštrukcii autobusovej stanice počul, za problém označil peniaze.

„Stačilo by len vymeniť asfalt, spraviť napríklad zo zámkovej dlažby náštupištia a dať tu nejaké prístrešky, nech tu ľudia nemoknú, žiadny luxus tu asi cestujúci nečakajú, len nejaké slušnejšie podmienky,“ myslí si. Podľa Jany je problémom, že rekonštrukcia nemá žiaden pevný termín. „My Slováci všetko radi odkladáme na poslednú chvíľu. No čo je to posledná chvíľa v prípade rekonštrukcie?“ pýta sa cestujúca z Trenčianskej Turnej.

Oslovený Ľuboš zas poukazuje na aspekt motivácie ľudí cestovať verejnou dopravou. „Všade sa prezentujú autobusy, klimatizácia, wifi, to je super, nemôžeme už jazdiť v starých Karosách, ale čo stanica alebo samotné zastávky? Netrpia len ľudia tu na stanici, ale aj na malých zastávkach po meste či mimo nich. Tu je to len také do oka najviac bijúce,“ tvrdí mladý muž z Hrabovky.

Terminál by mal byť oproti pôvodným plánom menší

Kritika ľudí zaznieva pravidelne a stupňuje sa každým rokom, keďže nová stanica označovaná za dopravný terminál mala na mieste stáť už na prelome rokov 2015 a 2016. Vybudovať ho mala súkromná spoločnosť, ktorá pozemky pri autobusovej a železničnej stanici získala v rokoch 2011 a 2012.

Po tom, ako projekt ‘zamrzol,‘ odstúpilo trenčianske mestské zastupiteľstvo od kúpnych zmlúv a spor medzi samosprávou a investorom skončil na súde.

Vlani však primátor Richard Rybníček avizoval posun v rokovaní so súkromnou spoločnosťou. Po uplynulom rokovaní mestského zastupiteľstva už prezradil, že projekt má s investorom vydiskutovaný. „Dohodli sme sa na tom, za akých okolností by mohol byť terminál vybudovaný. Za seba poviem, že by som to v tejto podobe prijal a som presvedčený, že by mohol stáť do troch-štyroch-piatich rokov. Návrh ale musím predložiť poslancom a neviem, ako sa k tomu postavia,“ povedal primátor.

Nový, menší terminál už ráta aj s avizovaným plánom preložky cesty I/61. „Boli sme požiadaní o spoluprácu a rešpektovanie nových plánov mesta Trenčín so zmenou územného plánu. Akékoľvek naše stavebné práce sú úzko naviazané na výstavbu tejto cesty a vytváranie nového koridoru medzi existujúcou železničnou stanicou a budúcim terminálom,“ skonštatovala hovorkyňa súkromnej spoločnosti Ivana Strelcová s tým, že investor mestu už predložil návrhy na čo najbezpečnejšie, logické prepojenie terminálu.

S investorom by malo byť všetko vyrokované

Podľa Rybníčka navyše vyriešili aj otázku investícií. „Dohodli sme sa na tom, aké vyvolané investície by mal financovať investor a ktoré vyvolané investície by malo financovať mesto,“ doplnil. V prípade, ak by primátorom predložený návrh odsúhlasili mestskí poslanci, mesto stiahne voči investorovi žalobu a ten by stiahol súčasné územné konanie. „Následne by dal nové územné konanie, ktoré by muselo prejsť novým procesom EIA, ale už s projektom reálnym, dohodnutým a takým, ktorý nezasahuje do parku a je v súlade so zmenou územného plánu,“ dodal Richard Rybníček.

Poslanec Richard Medal pozitívne vníma odkomunikovanú informáciu, že terminál vo svojej zmenšenej podobe ‘neodkusne‘ z mestského parku. „V prípade, že výsadbou nebude zasahovať do zelene, je to pozitívna správa. Ale na nejaké detailnejšie posúdenie si počkám až po predstavení záverečnej dohody,“ skonštatoval.

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: