Po novom schválená prevádzka podnikov až do piatej ráno

Domov > Články

Na rokovaní Mestského zastupiteľstva v Trenčíne 13. 12. 2017 väčšina poslancov ROZŠÍRILA otváracie hodiny pre všetky podniky v centre, vrátane vonkajších terás, až do 5. hodiny ráno.  Stalo sa tak napriek nesúhlasnému stanovisku Výboru mestskej časti Stred i písomnému protestu desiatok občanov, bývajúcich v centre mesta. Opakujúce sa problémy s podguráženými mladistvými cez víkendy navyše potvrdzujú aj skúsenosti príslušníkov Mestskej polície.

Byť mestským poslancom s vedomím, že chcete obhajovať záujmy obyvateľov, je v takýchto situáciách veľmi frustrujúce. Tri roky sme na výboroch mestskej časti Stred konfrontovaní so sťažnosťami ľudí, ktorí bývajú v centre mesta, že ich ruší hluk z letných terás. Po celý čas predkladáme ako poslanci za MČ Stred rôzne návrhy, ako to riešiť (obmedzenie otváracích hodín hlučných podnikov, nariadenie na stavebné úpravy, zabraňujúce hluku v jeho šírení, zákaz hudobnej produkcie na vonkajších terasách...). Bezúspešne. Náš neúspech je teraz podčiarknutý a vynásobený...

Väčšina poslancov, hlasujúcich za tento návrh, uprednostnila pri hlasovaní záujmy podnikateľov pred záujmami obyvateľov. Poslanci, ktorí zostali v menšine a boli prehlasovaní, márne argumentovali, že občania bývajúci v meste tu žijú 24 hodín denne a nemajú kam sa ísť do ticha vyspať. A že práve na týchto občanov, ktorí sú ohrozeným druhom a v spore tou slabšou stranou, by sme mali brať ohľad v prvom rade. Argumenty väčšiny poslancov a pána primátora v duchu že ľudia, ktorým hluk v centre vadí, sa majú odsťahovať alebo že prevádzka letných terás do piatej ráno je dôležitá pre kultúrny život v meste neobstoja.

V posledných dvoch desaťročiach sa centrum mesta vyľudňuje, ľudia sa sťahujú preč z centra, lebo už teraz je tu bývanie nekvalitné - nočný hurhaj z krčiem, pri ktorom sa nedá spať, bitky na ulici, neporiadok... Schválená novela VZN o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta Trenčín tento stav iba zhorší a trend vyľudňovania centra mesta urýchli. Napriek schváleným strategickým materiálom mesta - napr. záverom procesu Trenčín Si Ty a Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta - v ktorých sa hovorí o potrebe vytvárania podmienok pre to, aby sa do centra mesta začali ľudia vracať bývať, aby sa centrum mesta oživilo TAKÝMTO spôsobom.

Hlasovanie o predĺžení prevádzkových hodín až do piatej ráno je pre mňa osobne veľkým sklamaním.

 

Richard Medal

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: