Krčmy v centre Trenčína môžu byť otvorené takmer nonstop

Domov > Monitoring tlače

[mytrencin.sme.sk; 14/12/2017; Andrej Luprich]

 

Pohostinstvá centre mesta môžu byť otvorené takmer nonstop. Poslanci schválili zmenu prevádzkových časov, v centre Trenčína začal platiť jednotný prevádzkový čas každý deň od 6.00 hodiny ráno do 5.00 hodiny ráno nasledujúceho dňa. Cieľom úpravy nariadenia mesta je podľa predkladateľa návrhu Martina Smolku zrovnoprávnenie podnikateľského prostredia.

 

Pohostinské zariadenia v centre mesta susediace s obytnými domami mohli mať doteraz svoje prevádzky otvorené v pondelok až vo štvrtok do 22.00 hodiny, v piatok a v sobotu do 24.00 hodiny. "Ide mi o zachovanie života v centrálnej mestskej zóne a myslím si, že prevádzka týchto podnikov k tomu patrí. Ale keby neprišlo k zmene nariadenia, tak osem podnikov by bolo nútené v krátkej dobe zatvoriť, lebo by neuživili svoje prevádzky tým, že by cez týždeň museli byť otvorené do 22.00 a piatok a cez víkend do pol noci," povedal Smolka.

 

Po novom oficiálne až do rána

 

Nariadenie mesta podľa neho doteraz upravovalo prevádzkový čas pre rôzne prevádzky odlišne, v praxi sa však nariadenie mesta nedodržiavalo, prevádzky boli otvorené do 02 – 03.00 hodiny rannej. Po novom budú môcť oficiálne fungovať až do rána.

 

"Možno to vyzerá hrozivo, ale v podstate sa nezmení nič. Tie podniky, ktoré susedia s domami na bývanie môžu mať otvorené tak ako mali doteraz, ale pod starom boli v rozpore s nariadením mesta. To, že ich nikto nepokutoval bolo len ich šťastie, že sa o tom nevedelo.

 

Môj názor je, že sa zmení to, že jeden podnik bude mať otvorené o dve hodiny dlhšie, to bude celé," dodal Smolka s tým, že ak príde veľký počet sťažností od obyvateľov na hluk, tak nebude mať problém nasypať si popol na hlavu a predložiť návrh, ktorý prevádzkový čas upraví na prijateľnú mieru.

 

Podnikateľ hovorí o konci diskriminácie

 

Peter Uher, spolumajiteľ dotknutého podniku v centre mesta zmenu prevádzkových časov privítal. Konkurenčné podniky, ktoré nesusedia s bytmi, mohli byť otvorené dlhšie, čo bolo z jeho pohľadu diskriminačné. "Snažili sme sa, aby sme mali všetci rovnaké podmienky pre všetky prevádzky. Tým, že sme vedľa seba, v centrálnej mestskej zóne, teraz máme rovnaké podmienky ako ostatní.

 

Doteraz sme mohli mať otvorené len do 22.00 hod, tie dve hodiny nám oproti konkurencii chýbali. Nemôžeme si v letných mesiacoch dovoliť zavrieť o desiatej a ďalších päť prevádzok vedľa funguje dlhšie," dodal Uher.

 

Petícia nepomohla, uvažujú nad odchodom

 

Proti predĺženiu prevádzkových hodín pohostinstiev spísali obyvatelia petíciu. Jeden zo spoluorganizátorov podpisovej akcie Pavol Vozárik vníma zmenu veľmi negatívne, podľa neho zhorší život ľudí v centre.

 

"Toto zastupiteľstvo celkom odpísalo centrum Trenčína. Vsadili na kultúru krčiem, barov a diskoték. To nie je kultúra, ktorá pritiahne turistov, ale pritiahne opilcov, ktorí tu budú vykrikovať do štvrtej do rána. Teraz to budú mať aj oficiálne povolené," reagoval na schválenie novelizácie nariadenia.

 

"Je to neovplyvniteľné. O druhej, o tretej a o piatej volám mestskú políciu, aby prevádzky stíšili hlasnú hudbu a oni mi povedia, že to majú povolené. Povedia, aby som si zvykol, lebo bývam v tejto štvrti," dodal s tým, že v reakcii na novelizáciu nariadenia plánuje odpredať svoju nehnuteľnosť.

 

Poslancom chýbala diskusia

 

Proti úprave prevádzkových hodín pohostinstiev hlasovala poslankyňa Danica Birošová. Zmena nariadenia mesta bola podľa nej pripravená narýchlo a bez širšej diskusie. "Občania nemali dostatok času sa k tomu vyjadriť, zorganizovali podpisovú akciu, snažili sa. Je to vážny krok, ktorý sa týka ľudí a treba to s nimi prekonzultovať. Cez náš výbor to neprešlo," zdôvodnila svoje hlasovanie.

 

Schválenie zmeny považuje za nedemokratické zneužitie moci, ktoré povedie k úbytku obyvateľstva. "Z mesta Trenčín sa postupne stáva provinčné mesto a nevytrhnú to podniky na námestí. Námestie musí byť centrom kultúry. Ak ľudia budú chodiť za kultúrou, budú chodiť aj do podnikov, ale bude to iná kvalita," skonštatovala Birošová.

 

Hluk sa podľa polície rieši ťažko

 

Podľa šéfa mestských policajtov Ivana Liptaia v Trenčíne sťažností na hluk z prevádzok v centre Trenčína počas leta v porovnaní s minulým rokom ubudlo.

 

"Dávame si záležať na dôslednom preverení takýchto udalosti keď nám niekto nahlási rušenie kľudu. Na uliciach je však dosť udalostí, kde dochádza k bitkám, poškodzovaniu majetku, znečisťovaniu verejného priestranstva," povedal Liptai.

 

Riešenie problematiky hluku z prevádzok je však podľa neho z hľadiska celoštátnej legislatívy riešené veľmi zle a obce majú len veľmi malé páky na riešenie. "Z našich skúseností ľudia, ktorí sa zdržujú v podnikoch, už len odchodom z týchto zariadení spôsobujú určitý hluk, bývajú v podnapitom stave, znečisťujú verejné priestranstvá, samozrejme sa na to viaže ďalšia trestná činnosť, či už drogová alebo alkoholizmus," dodal Liptai.

 

 

 

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: