Hudobná produkcia na železničnom moste rozdeľuje Trenčanov

Domov > Články
Hudobná produkcia na železničnom moste rozdeľuje Trenčanov

V prípade, ak by hudobná inštalácia fungovala pár týždňov, išlo by o príjemné spestrenie. Po piatich mesiacoch však môže časť okoloidúcich obťažovať. Ako ju vnímate vy? 

Zvuková stopa, ktorá bola v decembri nainštalovaná približne na tretinu starého železničného mosta, na strane bližšie k centru, je súčasťou projektu Trenčín2026. Kladiem si otázku, či má tento vstup do verejného priestoru zmysel aj po 5 mesiacoch, obzvlášť v prípade, ak sa jedná o stále rovnakú skladbu, ktorá sa prehráva dookola každý deň od 7:00 ráno do 16:00 večer. 

U tímu, ktorý pripravuje projekt Európskeho hlavného mesta kultúry som sa preto zaujímal, dokedy bude produkcia v prevádzke. Na základe zaslaných informácii má melódia na moste znieť až do času jeho rekonštrukcie, teda niekoľko rokov. Podľa môjho názoru pritom nerešpektuje určitú slobodnú voľbu jednotlivcov vo výbere hudby, produkuje takisto zbytočný zvukový smog v prírodnom prostredí, v ktorom sa spojnica brehov nachádza. 

Mala reagovať na polarizáciu, sama pritom polarizuje

Produkcia, ktorú špeciálne pre tento účel vytvoril umelec z Trenčianskych Teplíc sa skladá zo 16 stôp, po vstupe chodca či cyklistu sa spustí vždy jedna ďalšia stopa. Web Trenčín2026 prízvukuje, že cieľom malo byť interaktívne reagovať na aktuálny pohyb ľudí na moste. V prípade, keď po ňom práve nik neprechádza, reproduktory stíchnu. 

Tím EHMK má pripraviť používateľský výskum s cieľom zistiť odozvu verejnosti a zvýšiť variabilitu skladby. Akékoľvek obmedzenie produkcie sa neplánuje, z rôznych názorov v mojom okolí mi v tejto súvislosti vychádza, že ide o tému, ktorá rozdeľuje a bude rozdeľovať. 

Ilustračná fotografia: starý železničný most cez Váh

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: