Vymeňme auto za chôdzu, bicykel či MHD. Začína sa Európsky týždeň mobility 2021

Domov > Články
Vymeňme auto za chôdzu, bicykel či MHD. Začína sa Európsky týždeň mobility 2021

Týždeň mobility, ktorý sa koná v celej EÚ a ďalších európskych krajinách každý rok, mi je veľmi blízky. Vyzýva na podporu verejnej dopravy a riešení pre chodcov a cyklistov. Práve podpora udržateľných foriem cestovania v rámci mesta patrí medzi moje priority.

Nakoľko som sám cyklistom, viem, že spoločne s chodcami sú najviac zraniteľnými účastníkmi cestnej premávky. Okrem iného preto podporujem petíciu za zmenu legislatívy, ktorá navrhuje zaviesť povinný rozostup 1,5 metra pri obiehaní.

Ďalším typom zlepšení sú úpravy v oblasti infraštruktúry. Tie zahŕňajú výstavbu kvalitných cyklotrás, bezbariérových chodníkov a upokojovanie dopravy v obytných zónach, aké sa nám podarilo presadiť na Karpatskej ulici. Pre ich realizáciu je nevyhnutná súčinnosť samosprávy.

Medzi moje obľúbené trenčianske trasy patrí rozhodne tá na starom železničnom moste (na fotke). Páči sa mi, že bezpečne prepája oba brehy Váhu. Chôdza, cyklistická a verejná doprava sú na rozdiel od automobilovej ohľaduplné nie len k životnému prostrediu, ale aj k mestu samotnému a jeho obyvateľom.

Poznáte Európsky týždeň mobility?  

Prebieha od roku 2002 vždy medzi 16.-22. septembrom, jeho vyvrcholením je medzinárodný Deň bez áut. Minulý rok sa do ETM zapojilo takmer 3 000 miest a obcí, z toho 55 bolo zo Slovenska – vrátane nášho Trenčína.

Heslom aktuálneho ročníka je Bezpečne a zdravo udržateľnou mobilitou. Aké zmeny v Trenčíne by motivovali presadnúť z auta vás? Podeľte sa o nich so mnou v komentároch, alebo prostredníctvom ďalších kontaktov.

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: