Boj o ihrisko pokračuje

Domov > Monitoring tlače

[Trenčianske ECHO; 06/08/2015; JUDr. Danica Birošová,INZERCIA]

 

Veľmi ma teší, že na základe publikovaného článku vyzývajúceho na záchranu ihriska v Biskupiciach sa rozvinula široká spoločenská diskusia, zahŕňajúca rôzne názory. Od negativistického postoja typu - načo je nám šport, veď deti aj tak sedia pri počítačoch, tabletoch a mobiloch, šport ich nezaujíma, cez alibistické vyhlásenia, že usilovať sa o ihrisko cestou súdu sa neoplatí, ktovie, ako to dopadne a kto bude platiť súdne trovy, cez nadšené ohlasy a podporu či už morálnu alebo aj finančnú, že treba vynaložiť maximálne úsilie a snahu a urobiť všetko pre záchranu ihriska, teda nielen vyhrať spor, ale aj ihrisko obnoviť. Stretla som sa s nadšencami, ktorí sa hlásia dobrovoľne pracovať na ihrisku s cieľom zrenovovať ho do pôvodnej podoby alebo aj lepšej, pretože mesto Trenčín bolo známe vnikajúcimi výsledkami v športe, a to nielen futbalom, hádzanou, hokejom, ale i inými športami, ktoré sú menej známe.

Občania boli a sú hrdí na našich športovcov, buduje to v nich pocit súdržnosti a lásky k športu a mestu, ktoré ho podporuje. V súvislosti s bojom o ihrisko ma navštívil pán Jaroslav Jambor, prezident únie trénerov. Veľmi som sa potešila, pretože začal spomínať, ako sa budovalo ihrisko v Biskupiciach. Akcia "Z" začala v roku 1968, kedy na ihrisku pracovali žiaci učilišťa pri Leteckých opravovniach so súhlasom pána riaditeľa Počiatka, strýka terajšieho ministra dopravy.

Pán Jambor v 1973 bol pri odovzdaní a prevzatí ihriska a podpisoval jeho odovzdanie do bezplatného prenájmu na 99 rokov s tým, že sa ihrisko bude využívať výhradne na športové účely, trénoval mladých futbalistov až do r. 1979, kedy prešiel na funkciu tajomníka TJ Trenčín . V bývalej TJ bolo registrovaných 22 oddielov a biskupické ihrisko bolo v ďalšom období odovzdané Pavlovi Martinimu. V TJ pracovali aj Jaroslav Remenár, Anton Počiatek, Vincent Ďurža, Ján Kováčik, skrátka ľudia ktorí mali vzťah k futbalu a odpracovali na ihrisku v Biskupiciach množstvo hodín zadarmo v akcii "Z". P Jambor zaspomínal, že ihriská sa devastujú a následne rušia, čoho dôkazom je ihrisko Pod Sokolicami a za mostami Ozeta, kde sa slávili úspechy trenčianskeho futbalu. Toto je už tretie ihrisko, smutne povedal p. Jambor.

Pri odovzdávaní biskupického ihriska bol p. Rehák, Oto Hojzler a Dr. Michalik, ktorý však už zomrel. Výstavba ihriska bola financovaná z prostriedkov ČSTV, z čoho sa hradili výdavky na materiál raz za mesiac, práce boli vykonávane iba občanmi, učňami a dobrovoľnými pracovníkmi a to aj z radov futbalistov. Za ihriskom sa vybudovala v roku 1975 asfaltová plocha, a tiež aj hádzanárska plocha.

Toto si pamätá Ing. Vladimir Gulik, a dnes sa určite nájdu ľudia, ktorí by toto ihrisko pomohli vybudovať nanovo a aj ho udržiavať. Svoje rozprávanie zakončil informáciou, že bývalí futbalisti sa stretávajú jeden krát do mesiaca v bare Formula, najbližšie stretnutie bude v septembri a on je presvedčený, že všetci by boli ochotní pomôcť pri vybudovaní ihriska pre mládež. Toľko spomienky. Verejnosť si dovoľujem informovať, že ôsmymi občanmi bola na súd podaná žaloba o vyslovenie neúčinnosti právneho úkonu. Je zbytočné zaoberať sa vopred odpoveďou na otázku, či žaloba bude úspešná alebo nie. Spor bude trvať určite dlho, ale je tu odhodlaná skupina ľudí, ktorá sa nebojí bojovať za dobrú a spravodlivú vec, zvlášť, keď cíti podporu viac ako 1 200 občanov, ktorí podpísali petíciu za zachovanie ihriska.

 

Žijeme v slobodnej krajine a dnes má každý právo slobodne sa vyjadrovať. Názor, že sa bude vládnuť tak, ako za boľševika, to znamená - 100 % za a kto je proti, je nepriateľ, dúfam, že sme zo svojich sŕdc vykorenili. Treba si vážiť ľudí, ktorí sú ochotní zabojovať, vážia si dedičstvo svojich predkov a obetujú čas a peniaze pre iných. Je to znak vyspelej občianskej spoločnosti, ku ktorej sa dúfam spoločne dopracujeme. Škoda každého dobrého slova, ktoré sa nepovedalo.

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: