(c) Richard MEDAL 2022
Objednávateľ: Mgr. Richard Medal, Nové Prúdy 20, 911 01 Trenčín. Dodávateľ: René Říha, Floriánska 14, 040 01 Košice, IČO 41508017.
Celým svetom, Európou, Slovenskom, a aj oceneným Enviromestom Trenčín „prehrmel“ 22. apríla tohtoročný Deň Zeme. Od roku 1970, kedy sa konal prvý, je to už pomerne slušná tradícia.
V Trenčíne sa tento rok ku Dňu Zeme urodilo kopec užitočných aktivít, či už to bola akcia pre trenčianske školy v ZátOKe pOKoja (v spolupráci Zelenej župy, Slovenskej ornitologickej spoločnosti a trenčianskej Zelenej hliadky), či to boli Lesnícke dni na Štúrovom námestí či tradičné brigády v rôznych chránených či inak cenných častiach prírody v Trenčíne a v okolí, prírodoobdivné programy, vychádzky a exkurzie pre školy či pre verejnosť.
Pri príležitosti Dňa Zeme boli vyhlásené aj výsledky národnej súťaže Mladých reportérov pre životné prostredie, ktorej víťazi postupujú do celosvetovej súťaže. Naša Zem si však zaslúži viac ako iba našu jednodňovú pozornosť a starostlivosť. Už len preto, lebo nie sme ako ľudská civilizácia schopní bývať inde ako na našej Zemi. Príroda na Zemi a Zem samotná tu bola aj pred človekom a bude tu ešte zopár miliárd rokov. Či s ľuďmi alebo bez nich.
Spýtal som sa preto zopár ľudí, aktívnych Trenčanov, čo by pri príležitosti Dňa Zeme 2022 odporučili svojim spoluobčanom Trenčína a našej Zeme. Začítajte sa, prosím, do ich myšlienok a ponúk:
„Kráčajme po svete s otvorenými očami. Nebuďme ľahostajní k nešvárom, o ktorých tak nejak aj podvedome cítime, že životné prostredie poškodzujú. Ak ide o poškodzovanie prírodného prostredia, napríklad nezmyselným výrubom alebo devastačným orezom stromov, či nelegálnou výstavbou, kontaktujte Správu CHKO Biele Karpaty - pomôžeme situáciu preveriť. Dobrovoľníci sa môžu pridať k brigádam v chránených územiach. Organizujeme ich v partnerstve s občianskymi združeniami Pre Prírodu a KOZA Trenčín,“ Sylva Mertanová, Správa CHKO Biele Karpaty.
„Hľadáme ľudí, ktorí nám pomôžu získavať a aj realizovať granty. Počas roka robíme čistenie okolia Trenčína od odpadkov. Zapájame sa do dobročinných akcií, kde treba pomôcť hlavne organizačne a prevozom vecí. Ak by sa chceli ľudia s nami spojiť, môžu nás kontaktovať na našej facebookovej stránke. Trenčín ponúka množstvo prírode milých možností: môžete ísť na psiu dráhu, do čerešňového sadu, športovať na Ostrov, cyklotrasou až do Česka, za kultúrou na námestie a do "retro kina" Hviezda na filmy,“ Matej Zámečník a Adriana Kováčová, OZ Vieme to lepšie a Zelená hliadka Trenčín.
„Ku Dňu Zeme bude žiť na ekologický dlh už 34 krajín sveta, Slovensko sa k nim pridá 3.5. K rozumnej konzumácii prírodných zdrojov môže prispieť každý z nás: minimalizovaním odpadu v domácnosti napr. nákupom v bezobalových obchodoch či na trhoch, zapojením sa do lokálnych eko iniciatív (napr. Zelená hliadka Trenčín), uprednostňovaním bicykla či MHD pred autom, neplytvať, vyskúšať si nákup v second-hande či zúčastniť sa swapu (trenčiansky Dokola swap), ale aj šírením osvety,“ Martina Novotová, BEZOBALiS.
„Zelená Župa sa snaží o koncepčné uchopovanie problémov životného prostredia. Dôležité je konať na individuálnej úrovni, zaviesť šetrnejšie spotrebiteľské návyky, na čo obyvateľom nášho regiónu môže poslúžiť aj ekomapa, ktorú Trenčiansky samosprávny kraj publikoval na svojej stránke. Zároveň je možné využiť grantovú schému TSK, zameranú na projekty na podporu aktivít a činností zameraných na ochranu a zlepšenie stavu životného prostredia a / alebo zvýšenie environmentálneho povedomia občanov na území Trenčianskeho kraja,“ Martina Kedrová, Manažérka prípravy a implementácie projektov v oblasti environmentálnej výchovy, TSK.
„Mojou základnou myšlienkou, ktorú sa snažím aj deťom vysvetľovať, je vnímať veci komplexne a v súvislostiach, teda napr. nestačí fľaše zálohovať a nevyhadzovať, ale dôležitejšie je ich nekupovať, nie smeti zbierať, ale ich nevyhadzovať. Ak si vezmeme Trenčín a Brezinu, a pamätník, vždy som prízvukovala spoluprácu a kamarátstvo, lebo v dospelosti to môže viesť k vojne, a tá má nedozierne následky na prírodu a ŽP, čo teraz vidíme v priamom prenose. Alebo nebudeme prikrmovať zver pri sídlisku, lebo sa to vymkne z rúk,“ Jaroslava Vanyová, Lesná pedagogika.
„Aj po zvyšok roka si naši operení susedia zaslúžia našu toleranciu a súcit. V mestách sa musíme podeliť o svoje príbytky. Ak nám belorítky špinia na fasádu, nezhodíme im hniezdo, umiestnime pod neho podložku, ak narážajú do zrkadliacich sa okien, nalepíme na ne nálepky, aby neviditeľnú prekážku videli. V zime im pomôžeme semienkami v kŕmidlách a na jar im v záhradke ponúkneme vtáčie búdky. V lete býva sucho, za vodu v napájadle či jazierku sa nám odvďačia krásnym spevom. Vtáctvu sa dá pomôcť aj aktívne, dobrovoľníci sa môžu zúčastniť brigád SOS/BirdLife Slovensko a Ornitologickej poradne. V Trenčíne sa tieto aktivity aktuálne zameriavajú na ochranu OCHÚ Trenčiansky luh a bližšie informácie o pripravovaných podujatiach záujemca nájde na stránke Trenčianskeho luhu,“ Za vtáčkarov Radovan Jambor.
„Mali by sme viac chodiť pešo alebo na bicykli. auto nechať doma alebo ho vôbec nemať a cestovať vlakom. To je taká krása! Pozerať z okna ako krajina ubieha. Ale, ani wifinka vo vlaku nie je na zahodenie. Chodiť viac do prírody, a byť ohľaduplný k nej. Prípadne jej aj pomáhať. Pre nás je nadovšetko pokosená lúka, ktorá o rok zakvitne. Ak chcete pomôcť kosiť a hrabať lúky, starať sa o sad, pomôcť motýľom, príďte na akcie Pre Prírodu. Ozvite sa Jakubovi Cíbikovi na cibojak@gmail.com alebo preprirodu@gmail.com, máme aj Facebook a web,“ Katarína Rajcová, OZ Pre Prírodu.
A ja pridávam na záver k tejto pestrej palete nápadov ponuku zúčastniť sa brigád v ZátOKe pOKoja, v Trenčianskom luhu, v Čerešňovom sade, či rozličných programov a environmentálnych aktivít pre verejnosť alebo pre školy. Tešíme sa na celoročné stretnutia s Vami – aktívnymi občanmi Trenčína. Richard Medal, OZ Centrum environmentálnych aktivít.
Ilustračná snímka: pohľad na Trenčín, v popredí ZátOKa pOKoja. Zdroj: mesto Trenčín
K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!